sigla home resurse umane avizier parteneriate olimpiade galerie catalog contact

ISTORICUL SCOLII NR 51

Şcoala Nr. 51 este situata în Bucureşti, sectorul 2, pe strada Herţa nr . 1.  Este o şcoala relativ noua (≈40 ani) aflata în cartierul Pantelimon- Piaţa Delfinului.

-  A fost înfiinţata în perioada 1974/ 1975
-  În anii 1979/83 a funcţionat cu clasele a-IX-a şi a X-a afiliate Lic. Ind. Electroaparataj (Sf. Pantelimon).
-   În anii 1985/90,un efectiv scolar de 2000 elevi şi 100 cadre didactice, s-a învaţat în trei schimburi ;
-  Între anii 1990 – 2004 se învaţa în 2 schimburi.
-  În anul 2006, s-au efectuat lucrari de renovare a şcolii – geam termopan, uşi noi, parchet, mobilier nou, asfaltarea terenului de sport; s-au amenajat salile de clasa pentru  derularea Programului PHARE 2004 „Diferiti- dar egali”.
-  În perioada 2004-2011, elevii claselor I-VIII au învaţat numai de dimineaţa. Cursurile încep la ora 8, ora de curs are durata de 50 min. şi pauza -10 min.)

-  În anul 2019, s-au efectuat lucrari de renovare ample care au transformat scoala intr-o institutie moderna, cu dotari corespunzatoare secolului XXI.

Scoala beneficiaza de:
- 27 sali de clasa
- 1 laborator de stiinte ;
- 1 laborator de informatica;
- 1 cabinet de limbi straine ;
- 1 cabinet de resurse pentru programe educative europene;
- cabinet de consiliere ;
- cabinet - mediator scolar ;
- teren de sport ;
- biblioteca;
- dotare media si internet;
- cabinet medical, cabinet stomatologic;
- acces pentru persoane cu dizabilitați.

Echipa manageriala:
Director principal - Zărnoeanu Mariana;
Director adjunct -Puțura Claudia;
Coordonator de proiecte si programe educative -Pleşa Lenuța

Cadre didactice care fac parte din Corpul Național de Experți în Management Educațional
- Zărnoeanu Mariana
- Puțura Claudia